
Salon Vilpas näytti lauantaina Salohallissa, että taistelu koripallon Suomen mestaruudesta ei ole ohi.
Vilppaan tahtotila oli tapissa kahden hävityn finaalin jälkeen ja joukkue näytti Katajalle kaapin paikan voittamalla kolmannen osaottelun tylyin lukemin 82–45.
Kuten numerotkin kertovat Vilpas ei antanut Katajalle mitään ilmaiseksi; puolustuksen intensiteetti oli juuri niin kova kuin tässä vaiheessa kevättä pitääkin.

Kapteeni Mikko Koivisto (12/1) laittoi kroppaa likoon muiden tavoin ja pussitti neljä tärkeää kolmen pisteen heittoa silloin kuin pitkin.
Ze’rik Onyema (19/13) onnistui hänkin oikeana iltana; myös Jack Forrest (14/4) ja vahvasti korille ajanut Teemu Suokas (12/4) olivat pelipäällä. Samu Adlerin (11/1) heittotarkkuus ei ollut parhaimmillaan, mutta eilen se ei haitannut.
Katajasta ainoastaan De’Vion Harmon pääsi kaksinumeroisiin pistelukemiin, eikä koko joukkue onnistunut päätösneljänneksellä tekemään kuin yhteensä kolme pistettä.
Vilppaan päävalmentaja Jussi Savolainen näki sen mikä näkyi katsomoonkin.
– Lopetettiin nöyristely sekä liian kilttinä oleminen ja pakkipään aktiivisuus oli hyvä. Kataja ei saanut tehtyä helposti mitään ja tällaista sen olisi pitänyt olla koko ajan. Teemulta hieno peli, Onyema oli erittäin hyvä ja (Luukas) Vaara (4/10) vahva levypalloissa. Tähän voisi luetella kaikki pelaajat, jotka kentällä olivat.
Puolustukseen toivat lisää rouheutta Eero Innamaa ja Sebastian Lindberg, jotka eivät turhia kumarrelleet Katajan nimimiehiä.
Teemu Suokas oli Savolaisen tavoin tyytyväinen joukkueensa ilmeeseen.
– Oltiin hyvin pelin sisällä. Yritin olla tänään aggressiivisempi ja kaikki pinnat tulivat ajamalla. Tehtiin Katajan pallon ylöstuontia vaikeammaksi ja meidän puolen kentän puolustus oli hyvää.

Vilpas matkustaa tiistaina Joensuuhun ja seuraavan kerran pelataan Salohallissa kiirastorstaina.






