
Salolaiset matkailutoimijat istahtavat säännöllisesti Yrityssalon kutsumana yhteisen pöydän ääreen pohtimaan tulevaa.
Alkavan kesän suunnitelmista kokoonnuttiin keskustelemaan viime viikolla Vuohensaaressa, jossa alueen matkailuyrittäjät Taina Rönnqvist ja Peter Soinu esittelivät aluksi alueen kehittämissuunnitelmia.
– Salon matkailukesästä odotetaan jälleen vilkasta. Tilaisuudessa korostui erityisesti yhteistyön merkitys. Mukana oli lähes 30 matkailuyrittäjää, Yrityssalon Tiina Backman kertoo.
Yrityssalon ja matkailuyrittäjien edustajat kävivät läpi kesän tapahtumia ja niiden markkinointia. Samalla katse käännettiin jo kohti kesän 2028 asuntomessuja ja niiden tuomia mahdollisuuksia matkailulle.
Projektikoordinaattori Elina Litz avasi Salon asuntomessujen valmistelutilannetta. Eri puolille keskustaa nousevien messukohteiden teemoina ovat kestävä kehitys, yhteisöllisyys sekä luonnon ja urbaanin asumisen yhdistäminen.
– Messualueita valmistellaan parhaillaan. Asiakaspysäköintiä suunnitellaan IoT Campuksen ympäristöön, ja messuvieraita aiotaan kuljettaa bussien lisäksi mahdollisesti myös jokilautalla.
Matkailuyrittäjiä kannustettiin valmistautumaan jo nyt vuoden 2028 tapahtumaan esimerkiksi lisäämällä majoituskapasiteettia, kehittämällä matkailupaketteja ja rakentamalla yhteisiä palveluja.
Kesän 2026 matkailumarkkinoinnissa näkyvät edelleen VisitSalo-brändi, sosiaalinen media ja tapahtumien ympärille rakennettava näkyvyys. Kaupunki on ollut mukana alkuvuonna muun muassa Matka 2026 -messuilla Helsingissä ja K50-messuilla Turussa. Lisäksi käyttöön on tehty uusia esitteitä, matkailukarttoja ja pyöräilymateriaaleja.
– Pyörämatkailuun panostetaan myös konkreettisesti. Salon torille on rakennettu uusi pyöräparkki huoltopisteineen ja latauslokerikkoineen, ja Rannikkoreittiä varten on tehty uusi opastaulu Urheilutalon eteen.
Pyörämatkailuun liittyen Turun ammattikorkeakoulu ja Valonia tekevät valokuvauksia muun muassa Salossa kesäkuun ensimmäisellä viikolla. Kuvia käytetään pyörämatkailuun liittyvässä viestinnässä ja markkinoinnissa, ja ne jaetaan varsinaissuomalaisille kunnille, organisaatioille ja yrityksille.
Matkailutilastoista esiteltiin erityisesti VisitSalon somekanavien näkyvyyttä. Facebook-vertailussa VisitSalo nousi sitoutumisessa kilpailijakaupunkeja korkeammalle tasolle, ja myös Instagramissa tilin sitoutumisaste oli esityksen mukaan vertailuryhmän kärkipäätä.
Kesän aikana Salossa järjestetään jälleen suuri määrä tapahtumia. Viime viikonlopun kansainväliset suurmarkkinat toivat vieraita kaupunkiin. Myös Ruukki kukkii -käsityöläismarkkinat sekä Teijon Bike & Outdoor -tapahtuma vilkastuttivat seudullista matkailua sopivasti kesän kynnyksellä.
Salon iltatorit alkavat 4. kesäkuuta ja kestävät elokuun puoliväliin saakka.
Kesäkuun lopussa Mathildedalissa järjestetään sekä Puuvenefestarit että Siiderifestarit. Heinäkuussa ohjelmassa ovat muun muassa Salo Horse Show, Raatalan Humpparalli, Salo Volley sekä Särkisalon SEB FMX -tapahtuma.
Syksyn tapahtumakalenterissa näkyvät muun muassa Mathilda Pride, Salo Friends and Music, Taiteiden Yä, Kurpitsaviikot sekä Halikon kirkon Valon kaiku -valoteos.
Kurpitsaviikkojen Kick off -tilaisuus pidetään 2. kesäkuuta kello 17 Salo IoT Campuksella. Tapahtumakoordinaattori Karolina Blom kannusti matkailuyrittäjiä mukaan suunnittelemaan syksyn ykköstapahtumaa.
– Infossa kerrotaan Kurpitsapuiston uudesta sijainnista ja sen mahdollisuuksista sekä jaetaan kokemuksia viime vuoden toteutuksista. Samalla saa tietoa, miten voit olla mukana ja hyödyntää Kurpitsaviikkoja omassa toiminnassa.
Tärkeä osa Kick off -tilaisuutta on yhteinen ideointi ja verkostoituminen muiden toimijoiden kanssa.
Kesän tullessa avautuvat myös kaupungin matkailupalvelut.
– Torin matkailuinfo avautuu 4. kesäkuuta, ja Mathildedalin matkailuinfo palvelee koko kesän päivittäin. Lisäksi Salon Paikku-liikenne on jälleen maksutonta juhannuksen jälkeisestä maanantaista heinäkuun loppuun asti.
Pekka Mäenpää






