
Pusulan THU-team järjestää sunnuntaina Jokkiskisan Somuran radalla.
Kilpailu on Etelä-Suomen JM aluemestaruuskilpailu ja Somurakupin II-osakilpailu.
– Kilpailu alkaa klo 10 ja koko päivä on huimaa katsottavaa, kun kuljettajat ajavat parastaan asfaltti-soraradalla, tiedotteessa kerrotaan.
Kilpailuun odotetaan runsasta osallistujamäärää, koska tunnetusti parhaat palkitaan WALLIUS-hitsauskoneilla. Kilpailijoita tulee ympäri Suomea ja kisapaikalla on yleisölle hyviä katsomoita, ravintola- ja grillipalveluita.
Myös varikolle pääsee katselemaan kilpureita.
Kisan tekemisessä noudatetaan AKK:n ja viranomaisten ohjeita ja määräyksiä. Turvallisuusasiat ja määräykset ovat tarkkoja ja niitä noudatetaan vastuullisesti.
– Kisan tekemisen onnistumiseen tarvitaan muiden autoseurojen henkilöitä auttamaan toimitsijatehtävissä ja tiimiläiset menevät auttamaan vastavuoroisesti heidän kisoihinsa. Tällainen harrastaminen tuottaa suuren määrän autourheiluystäviä.
Salonjokilaakso