
Kalle Isotupa haluaa säilyttää tempauksillaan ansaitsemansa Perniön kylähullun maineen, joten hän aikoo tänä kesänä polkea fatbike-pyörällään Nuorgamista Hankoon kahdessa viikossa.
– Olemme kavereiden kanssa tehneet kaikenmoisia tempauksia, niin tämä sopii brändiini, Isotupa nauraa.
Isotupa ja ystävänsä Inka Saarinen luotsaavat elämyspalveluja tuottavaa Inkalle Oy:tä.
He ovat muun muassa tehneet vapaan kukkapellon, vieneet paljun jäälle ja hiihtäneet laskettelusuksilla traktorin perässä.
– Tunnun jahtaavan aina uutta adrenaliiniryöppyä, hän tunnustaa.
Viime kesänä Isotupa polki puolisonsa Jasminin sekä Inkan kanssa Helsingistä Hangon eteläisimpään kärkeen ja sen jälkeen ajatus Suomen pyöräilyreittien Via Dolorosasta eli reitti Nuorgamista Hankoon, sai alkunsa. Tällä kertaa Isotupa on ainoa polkia ja Jasmin ja Inka ajavat huoltoautoa.
– Järjestimme somessamme äänestyksen siitä, kumpi lähtee polkemaan, minä vai Kalle, ja Kalle “voitti” kirkkaasti, Saarinen hymyilee tyytyväisenä.
Tempauksella halutaan kerätä rahaa lapsille ja nuorille Pelastakaa lapset ry:n kautta, jotta tuodaan iloa nuorten elämään. Lahjoituksia on tarkoitus kerätä jokaista poljettua kilometriä kohden. Mukaan on lähtenyt jo paikallisia yrityksiä, mutta lisää on tarkoitus haalia. Myös yksityishenkilöt voivat tehdä lahjoituksia.
– Kaikki mukana olevat yritykset saavat logonsa pyöräilyasuihin ja näkyvyyttä somekanavillamme, Isotupa kertoo.
Pyörään laitetaan seurantalaite, joka näyttää etenemisen kartalla. Tavoitteena on polkea päivittäin 120 kilometriä. Isotuvan pyörä ei ole sähköavusteinen, eikä sitä ole suunniteltu näin pitkiin ajoihin.
– Haluan tässä haastaa itseni. Sähköavusteinen pyörä olisi minusta huijausta. Onneksi huoltoauto on mukana, Isotupa sanoo.
Hän sanoo pyöräillessään menevänsä täysin päänsä sisään, joten riskinä voi olla, ettei hän muista pysähtyä lepäämään ja juomaan. Suunnitelmana on hankkia rannekello, johon voi asettaa muistutuksia. Muutenkin reissua varten on jo alettu kokoamaan soittolistaa, mietitty kuunneltavia podcasteja ja varoitettu kavereita, että he voivat saada soiton pitääkseen seuraa.
Tarkoitus on myös tehdä reissusta videokooste.
– Siinä täytyy miettiä, mitä muuta videolle tulee, sillä pelkän pyöräilyn seuraaminen voi käydä tylsäksi. Eiköhän me jotain keksitä. Suomen luonto tulee ainakin tarjoamaan hienoa vaihtelua, Isotupa aavistelee. Mukaan lähtee ainakin drone-kamera, jolla matkaa ikuistetaan.
Isotupa tekee Youtube videoita maatilan arjesta ja kuvaileekin itseään sanavalmiiksi heittäytyjäksi.
Reissun yöpyminen tulee tapahtumaan Airbnb-kohteissa. Tämä on yrittäjille mieluista.
– Siinä pääsee samalla tutustumaan muihin majoitusalan yrittäjiin ja luomaan uusia kontakteja, Saarinen miettii.
Pyöräily on Saariselle ja Isotuvan pariskunnalle mieluisa harrastus esimerkiksi nopean vauhdin ja maisemien vuoksi.
– Nuorena on tullut juostuakin, mutta pyöräillessä uskaltaa mennä paikkoihin, joihin ei vaikka autolla pääse. Melonta ja pyöräily on meille logistisesti hyviä harrastuksia, kun saa kamat autoon ja ajaa kohteeseen, Isotupa kertoo.
Pyörä kulkee sidottuna lava-auton takana ja kesällä huoltoautona on pakettiauto.
Salon Pelastakaa Lapset ry:n puheenjohtaja Eva Kastrén iloitsee siitä, että heidät valittiin lahjoituskohteeksi.
– Me tuemme lahjoituksella vähävaraisten lapsiperheiden harrastuksia ja koulunkäyntiä sekä mahdollistamme ruokalahjakortteja. On hienoa nähdä, että työmme tunnistetaan ja sitä tuetaan.
Pyöräilyreissu tapahtuu 14.-27.heinäkuuta.
Nelli Spännäri






