Nuori yrittäjä Sanni Lahtinen toi trendijäätelön Saloon

Nuori yrittäjä Sanni Lahtinen on tuonut sosiaalisessa mediassa trendaavan rullajäätelön Saloon.

Salolainen Sanni Lahtinen on tarttunut maailmalla jylläävään rullajäätelötrendiin ja tarjoilee sitä nyt Salon Länsirannassa omassa kioskissaan, Båtiksessa.

Rullajäätelö on Aasiasta Suomeen rantautunut jäätelötrendi, joka on niittänyt suosiota erityisesti sosiaalisessa mediassa, kuten TikTokissa. Jäädytetystä pehmismassasta valmistettu rullajäätelö maustetaan asiakkaan toiveen mukaan ja annoksen valmistusta on jännittävää seurata. Massaa käsitellään lastoilla, joilla jäätelömassaa liikutellaan ja muotoillaan nimensä mukaisesti rulliksi.

– Käsin valmistettu rullajäätelöannos on sekä näyttävä että hauska kesäherkku, joka tuo vaihtelua perinteiseen kesäjäätelöön, Lahtinen vinkkaa samalla, kun valmistaa seuraavaa jäätelöannosta jäätelölevyn päällä.

Lahtinen on törmännyt ensimmäisen kerran rullajäätelöön juuri sosiaalisessa mediassa. Pian hänelle muodostui myös ajatus oman rullajäätelökahvilayrityksen perustamisesta. Yrittäjyys ei ole Lahtiselle nuoresta iästä huolimatta vierasta.

– 12-vuotiaana aloitin ensimmäisen kesätyöni Märynummen ja Varvojärven uimarantakioskilla. Sieltä sain hyvää harjoittelua ja työkokemusta itsenäiseen yrittäjyyteenkin, Lahtinen kertoo.

Lahtinen valmistaa jokaisen jäätelöannoksen käsityönä. Jäätelökioski puolestaan on valmistunut salolaisten nuorten omistamassa Saforak-yrityksessä.

– Yrityksen pitäminen tuntuu kivalta. Siihen liittyy myös vapaus, kun saa päättää itse työajat ja myytävät tuotteet. Työskentely on aina kuulunut Lahtisen perusarvoihin.

– Nuorelle oma yritys on joskus ainoa tapa ansaita. Mielestäni Salossa on vaikeaa saada työpaikkaa, ainakin alle 18-vuotiaana. Koska palkkatöitä ei ole ollut tarjolla, päädyin perustamaan oman yrityksen. Opin paljon asiakaspalvelua, vastuun ottamista ja rahan käyttöä, Lahtinen pohtii. Hän toivoisi, että yritykset rohkaistuisivat palkkaamaan enemmän nuoria, mutta kehottaa samalla ikätovereitaan tarttumaan yrittäjyyteen.

– Kyllä kannattaa uskaltaa, Lahtinen kannustaa, mutta muistuttaa, että yrittäjyydessä on myös riskejä – esimerkiksi jäätelöbisnes on paljon kiinni myös säistä. Hyviä puolia on kuitenkin enemmän kuin huonoja: Lahtista oma yritys on palvellut unelmien tavoittelussa. Häntä kiehtovat matkustelu ja muoti.

– En tunne muita ikäisiäni yrittäjiä – paitsi veljeni ja hänen kaverinsa, jotka ovat rakentaneet kioskini omassa yrityksessään. Niin, ja isäni on myös rakennusalan yrittäjä. Vanhempani ovat olleet tosi auttavaisia ja kannustavia. Isäni on auttanut yritysasioissa ja äitini on ollut myyntialalla, hän on ollut myös tukenani, Lahtinen kiittelee. Jokainen yrittäjä tarvitsee myös vahvaa tukiverkostoa. Yrittäjyys haukkaa kuitenkin aimo annoksen vapaa-aikaa.

– Koulun loppumisen jälkeen ehdin pitämään viikon kesälomaa, jonka vietin ulkomailla. Tämän jälkeen teimme kioskiin viimeiset hankinnat, ja sitten minulla alkoi kioskin avaamisen järjestelytehtävät, Lahtinen kertoo.

Lahtinen muistuttaa, että työssä jaksaakseen kannattaa satsata hyviin yöuniin ja vapaa-ajan ottamiseen. Vapaa-aikanaan hän viettää perinteistä teinin elämää: näkee kavereita, lenkkeilee, ui, käy ajelemassa – ja somettaa.

– Salossa saisi kyllä olla enemmän hengailupaikkoja nuorille, Lahtinen toivoo, ja jatkaa:

– Kyllä tänne minun kahvilaanikin saa tulla terassille vaikka vain aikaa viettämään, Lahtinen vinkkaa hyväntuulisesti.

– Kuuntelen aina asiakkaideni toiveita ja tulevaisuudessa aion tuoda kioskille myös itse leipomiani tuotteita. Ruoanlaittofilosofiaani kuuluu, että kaikille löytyisi vaihtoehtoja, siksi mukana on myös vegaanisia ja gluteenittomia tuotteita, Lahtinen kertoo. Hän aikoo pitää tuotteidensa hinnat myös huokeina niin, että kaikilla olisi niihin varaa. Kahvila on myös saavutettava, kun autolla pääsee lähelle, eikä kenenkään tarvitse kiivetä portaita rullajäätelölle päästäkseen.

Syksyllä Lahtista odottaa opiskelupaikka Salon lukiossa. Sitä ennen hän pyörittelee rullajäätelöitä jokirannassa asiakkaidensa iloksi.

Jonna Hellberg-Pitkänen

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: