
Joulun lähestyessä moni kaivaa kaapeistaan ja komeroistaan esiin juhlavia vaatteita ja kauniita kodin koristuksia. Arjen kiireet työpäivineen ja koulunkäynteineen saavat väistyä hiljalleen taka-alalle ja väki valmistautuu juhlan viettoon.
Salon seudulla omaa tarinaansa vaatteiden ja kotien kaunistamisesta kertovat Muurlasta vuodelta 1890 peräisin olevat pitsit, jotka saatiin uutena lahjoituksena Salon historialliseen museoon tänä vuonna. Pitkät juuret omaava tekstiili- ja muotialankoulutus loppuu Salossa vuoden 2025 aikana, ja koulun tiloja tyhjennettäessä vastaan tuli iso kasa pahville kiinnitettyjä vanhoja tekstiilinäytteitä.
Sinisessä talossa toimineesta Salon kotitalouskoulusta tuli aikanaan Halikon käsi- ja taideteollisuusoppilaitos sekä lopulta Salon seudun ammattiopisto. Näytteiden tiedetään olleen koulussa ainakin jo Halikon aikana. Opiskeluun kuului yhtenä osana keruutehtävä, jonka tuloksena kertyi hieno kokoelma Salon seudun tekstiilinäytteitä menneiltä vuosisadoilta.
Pahvikorteilta löytyy Muurlan pitsien lisäksi muun muassa 1700-1820-lukujen siniraitaisia patjakankaita ja 1850-luvun hevosloimikankaita Perniöstä. Mukana on myös 1860-1880-lukujen ruudullisia pukukankaita ja vuoden 1900 raanunäytteitä Kiskosta sekä 1870-luvun puna-vihreitä ”fällynpäällisiä” ja vuoden 1900 raidallisia alushamekankaita Halikosta.
Nämä tekstiilinäytteet säilyvät hyvässä tallessa museon kokoelmissa ja kantavat mukanaan tietoa alueen taitavasta käsityöperinteestä. Samalla ne valaisevat ihmisten pukeutumista ja muuta tekstiilien käyttöä menneillä vuosisadoilla – niin arkena kuin juhlassa.
Tässä sarjassa nostamme esiin kokoelmien aarteita ja esittelemme mitä kaikkea museoiden varastot pitävät sisällään. Tervetuloa mukaan Salon tarinan äärelle!
Anna Väänänen,
Salon historiallinen museo






