
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii tiukkoja toimia katujengejä ja järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan Suomessa. Hänen mukaansa viranomaisten on puututtava ilmiöön nopeasti ja määrätietoisesti, jotta Ruotsin kaltaiselta kehitykseltä vältytään.
– Suomen on oltava rikollisjärjestöille niin hankala toimintaympäristö, ettei niiden kannata edes yrittää juurtua tänne, Nikkanen linjaa.
Nikkanen kertoo keskustelleensa aiheesta myös Ruotsin sosiaalidemokraattien puheenjohtajan Magdalena Anderssonin kanssa. Ruotsin kokemukset toimivat hänen mukaansa varoittavana esimerkkinä siitä, miten vaikeaksi tilanne voi kehittyä, jos ongelmaan ei puututa ajoissa.
Kovien keinojen rinnalle ennaltaehkäisyä
Nikkanen korostaa, että poliisille ja muille viranomaisille on turvattava riittävät keinot rikollisverkostojen torjumiseen. Samalla hän muistuttaa, ettei pelkkä rankaiseminen riitä.
– Vaikuttavinta työtä tehdään ennen kuin nuori ajautuu rikolliselle polulle. Tarvitsemme toimivia palveluja, viranomaisyhteistyötä ja tukea perheille riittävän varhaisessa vaiheessa, hän sanoo.
Yksi vakavimmista ilmiöistä on alaikäisten käyttö rikollisessa toiminnassa. SDP haluaa, että alle 15-vuotiaan käyttäminen rikoksen tekijänä kirjataan rangaistuksen koventamisperusteeksi.
– Lapsia ei saa käyttää suojakilpinä tai välikappaleina rikollisjärjestöissä, Nikkanen painottaa.
Taustalla myös syrjäytyminen
Nikkanen nostaa esiin myös laajemmat yhteiskunnalliset tekijät, kuten eriarvoisuuden ja lapsiperheköyhyyden, jotka voivat lisätä nuorten riskiä ajautua rikollisuuteen. Hänen mukaansa jengirikollisuuden torjunta vaatii toimia myös kotouttamisessa, koulutuksessa ja kaupunginosien kehittämisessä.
– Tarvitsemme sekä kovia että pehmeitä keinoja. Yhteiskunnan on oltava jämäkkä, mutta sen on myös pystyttävä auttamaan nuoria ajoissa, Nikkanen tiivistää.
Salonjokilaakso
Tämä artikkeli on luotu tekoälyn avustuksella ja ihminen on tarkistanut sen.

