Salo Friends & Music Festival houkutteli kävijöitä säästä huolimatta

Salo Friends & Music Festival -tapahtuma keräsi viime viikonloppuna monia kiinnostuneita kävijöitä epävakaasta säästä huolimatta.

Salolaiset ystävykset Kirsi Loikkanen ja Satu Sievinen osallistuivat festareille toista kertaa.

– Olimme viime vuonna ekaa kertaa täällä ja päätimme tulla uudestaan. Hankimme molempien päivien liput ja teemana tässä on äidit vapaalla, Loikkanen kertoo. 

Kiinnostaviksi artisteiksi he nostivat Abreun, joka on Loikkasen tyttären suosikki, ja niin äitikin on ruvennut pitämään tämän musiikista, ja Haloo Helsingin. 

Turusta festareille olivat tulleet Katri, Jesse, Sanni ja Jani – nimenomaan Haloo Helsinki! -yhtyeen takia.

– He tekevät syksyllä areenakiertueen, mutta eivät tule Logomoon, Jani harmittelee.

Friends & Music houkutteli ystävykset paikalle, sillä Salo on perhesuhteiden kautta tuttu. Ennen festareita he kävivät istumassa Bizarressa ja kehuivat sen tunnelmaa. Myös festivaali sai heiltä kehuja.

– Tämä on sijainniltaan hyvällä paikalla näin keskustassa samalla tavalla, kuten Turussa DBTL, jolla on näköjään sama järjestäjä, Jesse kehuu.

Sanni ja Katri olivat iloisia tapahtuman luonteesta ja ajankohdasta. 

– Musiikki on selkeästi kypsempään makuun ja se näkyy yleisön iässä. Festareilla olo  on nyt erilaista näin kolmekymppisenä kuin mitä se oli kymmenen vuotta takaperin, Katri sanoo. 

Sateinen sää muutti Farmoksen tontin hiekkamaaston liejuksi, joka vaikeutti alueella liikkumista. 

– Kunhan on oikeat varusteet niin selviää, vaikka maasto onkin muuttunut ikäväksi kaverit toteavat.

Salolaiset Jukka ja Johanna Kontulainen kuuluivat osaksi Farmoksen tontilla juhlivaa, runsaslukuista festarikansaa. He iloitsivat erityisesti siitä, että kotikaupungissa Salossa tapahtuu.

– Tämä oli kiva tapahtuma viime vuonna, joten haluttiin tulla uudestaan. Todella mahtavaa, että Salossa järjestetään!, he toteavat. 

Tämänvuotinen Salo Friends & Music oli heille jo kolmas tarkoittaen sitä, että he ovat käyneet nauttimassa musiikista ja festaritunnelmasta kaikkina, tähän mennessä järjestettyinä, kertoina.

Festariperjantaita edeltänyt torstai-ilta kului niin ikään myös livemusiikin parissa, iltatorilla Neljää Ruusua kuunnellen. Myös iltatorit saavat heiltä kehuja.

– Varsinainen helmi Salon tarjonnassa, kehuu Jukka Kontulainen.

Kontulaisten kesään on kuulunut muun muassa lähimatkailua ja paljon pyöräilyä.

– Salossa on mahtavat pyöräilymaastot, he kiittelevät.

Perjantain tarjonnassa he odottivat erityisesti Elastisen esiintymisvuoroa. Festariviikonloppua oli tarkoitus jatkaa myös lauantaina. 

Uusi yleisöennätys

Tapahtuman jälkeen kävijät saivat palaute kyselyn, johon saa laittaa myös vapaan sanan.

Festivaaleilla ollut Jaana Nordström aikoi antaa palautetta tapahtuman esteettömyydestä – Hän osallistui viikonloppuun sähköpyörätuolilla. 

– Informaatio inva-alueesta ei ollut järjestyksenvalvojilla yhtenäistä, vaan itse bongasimme, että joku oli päässyt vesipisteaidan taakse lavan eteen katsomaan keikkaa. Kysyttäessä järjestyksen esihenkilöltä asia selvisi, Nordström sanoo.

Hän kritisoi myös alueen inva bajamajaa, johon mahtui kyllä manuaali pyörätuolilla ja rollaattorilla, mutta ei sähköpyörätuolilla.

Järjestäjä United Festivals Oy:n Markkinoinnin ja viestinnän johtaja Lauri Ruotsalon mukaan tapahtuma oli erittäin onnistunut.

–  Itse tapahtuma sujui kaikin puolin erinomaisesti ja festivaalivieraat juhlivat iloisesti ja tyylikkäästi kahden hienon festivaalipäivän ajan – siitä suuri kiitos heille. On ollut hienoa huomata, miten festivaali on löytänyt paikkansa Salon kesässä, ja kuinka salolaiset ja muut lähiseudun asukkaat ovat ottaneet tapahtumansa omakseen, hän kiittää.

Osallistujia tapahtumassa oli tänä vuonna hieman alle 10 000 eli uuden yleisöennätyksen verran.

Kirsi Loikkanen ja Satu Sievinen viettivät “äidit vapaalla” -viikonloppua.
Jukka ja Johanna Kontulainen ovat iloisia siitä, että Salossa tapahtuu.

Anette Ahlqvist, Nelli Spännäri

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: