
Terhi Tammelin (28) ja Kirsi Lempola (27) ovat ystävystyneet, muuttaneet kämppäkavereiksi ja nyt he muodostavat Vgr-duon, jossa he tekevät junttidiskomusiikkia.
–Kämppisaikana tapahtui jokin symbioosi, ja eräällä koulun kurssilla syntyi ajatus tästä duosta, Tammelin kertoo.
Naiset tapasivat opiskellessaan Tampereella viestintää, minkä jälkeen he muuttivat Helsinkiin opiskelemaan musiikkia. He haaveilivat laivakeikoista ja miettivät, millaisella musiikilla niille pääsisi esiintymään.
–Meillä on molemmilla salainen rakkaus junttidiskoon – Portion Boysin ja Petri Nygårdin tyyliseen musiikkiin. Tässä tyylilajissa on vain hyvin vähän naisia, ja monet artistit kertovat, että lajille tyypilliset sanoitukset eivät kuvaa heidän arvomaailmaansa, Lempola kuvaa.
Duona Lempola ja Tammelin haluavat tehdä erilaista musiikkia – sellaista, joka on tehty heidän näkökulmastaan nuorina naisina ja jossa näkyy heidän arvopohjansa.
–Meidän musiikissa on tärkeää, ettemme loukkaa ketään. Se sopii kaikenikäisille aikuisille ja saa tanssijalan vipattamaan, Tammelin lupaa.
Molemmilla on kokemuksia siitä, että heitä on sanottu liian feminiinisiksi, äänekkäiksi tai että he ovat muuten vain “liikaa”. Näistä kokemuksista syntyi Bimbo-kappale.
–Luin Bimbofikaatio-tietokirjan (Inka Valima, Taika Mannila, Into Kustannus, 2023), joka inspiroi tekemään biisin. Tällä nimellä ei aiemmin ole tehty suomenkielistä kappaletta, ja se on uskomatonta, Tammelin toteaa.
Keikkojensa tunnelmaa Vgr kuvaa kaoottiseksi ja räjähtäväksi – mitä vain voi tapahtua.
–Musiikkimme nostaa tunnelman kattoon. Olen saanut palautetta, että olen keikoilla aika flirttaileva, eli jos sen haluaa kokea, tervetuloa, Lempola kutsuu.
Vgr esiintyy Maran baarissa lauantaina 31. tammikuuta kello 23.
Nelli Spännäri






