
Voiko kesäaamua ihanammin aloittaa kuin lempeällä joogalla meren äärellä!
– Minulta kysytään usein, miten jaksan ajella varhain aamulla pitkin Saloa vetämässä kesäjoogaa. Rehellisesti sanottuna, ehkä olen sen verran laiska ja arki vie helposti mennessään, etten muutoin tulisi jooganneeksi yksinäni. Joogatuntien vetäminen on myös itselleni hyvää kehonhuoltoa – lihakset venyvät, nivelet saavat liikettä ja samalla saa nauttia kauniista kesäaamuista.
Katja Toivonen pitää kesäjoogaa Salon ihastuttavimmissa paikoissa: Angelniemen lisäksi muun muassa Mathildedalissa, Wiurilassa ja Förbyn hiekkarannalla.
– Sää vaikuttaa osallistujamääriin, ja sateen uhka rajoittaa väistämättä. Olenkin oppinut seurailemaan sadetutkaa aika tarkkaan – jokainen tunti on silti aina oma pieni yllätyksensä, tuleeko paikalle kaksi vai kaksikymmentä joogaajaa. Lempeään kesäjoogaan voi tulla mukaan, vaikka ei olisi aiemmin joogannut. Liikkeet tehdään oman kehon mukaan, omia rajoja kuunnellen.
Ilma Lossirannan terassilla ei vielä ole liian kuuma. Meri välkkyy kauniisti vieressä ja linnut visertelevät omia aamulaulujaan. Vähitellen yön jäykistämät nivelet alkavat vertyä ja hengityskin kulkee paremmin.
Loppurentoutuksen aikana Katja soittaa äänimaljoja, ja sitten – alkoiko kuitenkin sataa pilvettömältä taivaalta? Ei sentään, meksikolainen sadekeppi-soitin vain kuulostaa erehdyttävästi sateen ropinalta.
Satu Varis on ajellut Angelniemelle Paimiosta maisemareittiä.
– Osallistun ensimmäistä kertaa terassijoogaan, löysin tämän Facebookista. Harrastan joogaa satunnaisesti, pilatesta enemmänkin. Hangossa olen osallistunut jooga- ja pilatessessioon. Vielä mukavammalta tuntuisi jooga rannalla, mutta Förby on Paimiosta katsottuna aika kaukana. Olen rakentanut tästä elämyspäivän itselleni, menen Kokkilan rannalle uimaan joogan jälkeen.
Anne Pajunen puolestaan on lähes kyläläisiä.
– Asun kolmen kilometrin päässä Vartsalassa, ja harrastan joogaa viikoittain. Tänä kesänä olen terassijoogassa ensimmäistä kertaa, mutta olen aiemmin käynyt myös Mathildedalissa, Förbyssä ja Wiurilassa. Aiemmin harrastin aktiivisesti astangajoogaa, joka on liikunnallisesti vaativampaa. Työskentelen Salon Kansalaisopistolla ja harrastukset pitää sovittaa työvuorojen mukaan, mutta sauvakävelen, uin ympäri vuoden, käyn salilla ja joogan lisäksi pilateksessa.
Katja Toivonen lähti hyvinvointialan yrittäjäksi muutamia vuosia sitten.
– Muutin Saloon vuonna 2011. Isäni muuttaessa Teijolle 1980-luvulla, ovat Mathildedalin seutu ja Teijo tulleet toiseksi kodiksi ja rakkaaksi seuduksi. Isovanhempani olivat kotoisin Sauvosta ja vuokrasivat useana kesänä Kokkilan pieniä mökkejä uimarannalta. Lapsena olin usein mukana ja opin uimaan juuri tällä samalla rannalla – nyt saan palata tuttuun maisemaan joogaohjaajana. Aika ihana ympyrä sulkeutuu. Opiskelin joogaohjaajaksi työni ohessa, ja vuonna 2013 oli ensimmäiset kesäiset Laiturijoogat Mathildan Marinan vierasvenesatamassa: se oli aika lailla erinäköinen paikka silloin kuin nykyään. Ihanaa on, että siellä käy edelleen joogaajia, jotka ovat olleet mukana alusta asti.
– Kolmas burnout toimistotyössä sai minut vihdoin toteamaan, että se ei ollut minun tieni. Työni ohessa ohjasin joogaa ja kouluttauduin erilaisiin hoitomuotoihin sivutoimisena yrittäjänä, esimerkiksi kuumakivi- ja yrttinyyttihierontaan. Halusin löytää oman kutsumukseni ja niinpä irtisanoin itseni vuonna 2022 ja lähdin päätoimiseksi yrittäjäksi. Hoitola Kukkuvilla sai nimensä sijaintinsa mukaan – se toimii kotipihamme piharakennuksessa Kukkulinnantiellä Vartsalassa. Olen opiskellut monia erilaisia jooga- ja hoitomuotoja ja tällä hetkellä opiskelen hengitysvalmentajaksi.
Kasvava trendi
Kesäjoogapaikat ovat lisääntyneet vuosien varrella. ”Tule tännekin pitämään joogaa!” on sanottu monessa kohteessa, siten esimerkiksi Wiurilan kartano päätyi ohjelmistoon ja Sauvon Kaninkolon kukkapuisto.
– Haaveenani oli kolmen äänimaljasoittajan sointukylpy, joka toteutui viime marraskuussa Perniön Pyhän Laurin kirkossa. Uskomattoman upea kokemus. Kirkko oli aivan täynnä, kiitos ennakkoluulottomuudesta kuuluu aluekappalainen Johannes Alarannalle. Toivottavasti saamme järjestää vastaavan tilaisuuden uudelleenkin. Yksi suurista haaveistani, joogaretriitti ulkomailla, toteutuu sekin ensi kesänä Italiassa.
Hengitys on joogassa hyvin tärkeä asia, ja Katjan useimmin toistuva lause joogan aikana on ”muistakaa hengittää”! Siitä tuli mielleyhtymä Cast Away – tuuliajolla -elokuvan kuolemattomaan viisauteen: ”Hengitä sisään, hengitä ulos. Koskaan ei tiedä, mitä vuorovesi tuo tullessaan.”
Elina Koskinen







