Lasten Laulukaupunki jättää hyvästit

Anna Schukov ja Siv Ilola ovat olleet mukana Lasten Laulukaupunki ry:n toiminnassa vuosikymmeniä.
Anna Schukov ja Siv Ilola ovat olleet mukana Lasten Laulukaupunki ry:n toiminnassa vuosikymmeniä.

Salo- Lasten Laulukaupunki ry lopettaa toimintansa tämän vuoden lopussa. 35 vuotta toiminut yhdistys järjestää Salkkunan kiitoskonsertin Salon Teatterissa lauantaina 22. marraskuuta kello 16. Konsertti on maksuton.
-Näin tämä meni. Ei voi muuta sanoa kuin sen, että olo on haikea, mutta kiitollinen, kertoo yhdistyksen pitkäaikainen puheenjohtaja Siv Ilola.

Kesäisen lastenmusiikkifestivaalin lisäksi yhdistys järjesti monia vuosittaisia tapahtumia, kuten Joulukadun avajaiset, Hyvänmielen torin, joulumyyjäiset ja ohjelmalliset kesäsunnuntait. Yhdistys mietti kaikki mahdolliset vaihtoehdot läpi ennen lopettamispäätöstä.
-Ei päätös syntynyt selkeästi yhdessä kokouksessa, vaan se oli prosessi. Nyt tässä sitten on hoidettu juoksevia asioita, joita yhdistyksen lopettamiseen kuuluu.

Selkeää oli, että yhdistys haluaa vielä kiittää toiminnassa mukana olleita tekijöitä sekä katsojia vuosikymmenten varrelta. Kiitoskonsertin toisena esiintyjänä on Halikon musiikkiyhdistyksen lapsikuoro Helinäiset.
-Helinäiset on ollut mukana meidän toiminnassamme alusta, vaikka tietysti lapset ovat vaihtuneet. Heidät haluttiin mukaan jäähyväiskonserttiin, Ilola toteaa.

Toisena esiintyjänä on lastenmusiikkiyhtye Orffit.

Ilolan mukaan vuosien saatossa heidän toimintansa ydin on pysynyt samana, sillä lasten maailmaa liikuttavat samat asiat vuodesta toiseen.
-Kyllähän lapset kuuntelevat Cha-cha-chata ja muita radiosta tulevia kappaleita, mutta on edelleen tärkeää, että musiikkia tehdään yhä varta vasten lapsille. Kantavia teemoja lasten musiikissa ovat ystävyys, luonto ja ilo, Ilola tietää.

Lasten Laulukapunki on pysynyt kiinni lasten maailmassa, sillä yhdistyksen toiminnassa on mukana monia lasten ja lastenmusiikin parissa työskenteleviä ihmisiä. Ilola itsekin on tehnyt töitä varhaiskasvatuksen parissa. Yhdistyksen kasvatti on myös musiikkipedagogina toimiva Anna Schukov.
-Tulin mukaan hyvin nuorena esiintyjänä ja tässä sitä vielä ollaan. Yhdistys on tehnyt lastenmusiikin saralla tärkeää työtä, Schukov kiittää ja saa Ilolan pyyhkimään silmäkulmiaan.

Hän tunnistaa Lasten Laulukaupungin panoksen lastenkulttuurille, joka on harvinaislaatuinen.
-Ei tässä lähiseudulla taida olla montaa vastaavaa täysin lapsille suunnattua musiikkitapahtumaa, ainakaan yhtä pitkäaikaisena. Oulussa viritellään lasten festivaalia ja Helsinki on tietty oma lukunsa, Ilola pohtii.

Viimeisen konsertin paikka löytyi läheltä, yhdistyksen tiloista katsottuna kadun toiselta puolelta, Salon Teatterista. Ilola tietää, kuinka haastava kulttuurin tilakysymys Salossa on.

Lasten Laulufestivaalikin siirtyi Salohallilta torille ja sen lähialueille vuonna 2007.
-Päätimme tuoda festivaalin paremmin ihmisten luo. Toki ulkona järjestettynä ihmisten liikkuvuus on suurempaa, joka vaikutti tapahtuman luonteeseen, Ilola kuvaa.

Ilola on käynyt syksyn aikana monta puhelua, jossa kysellään tulevien tapahtumien perään. Silloin Ilola joutuu kertomaan valitettavan lopettamispäätöksen.
-Tällaisia puheluita on paljon. Reaktiot lopettamiseen ovat ihmisillä erilaisia: jotkut ottavat sen tyynen rauhallisesti faktana, toiset tunteellisesti ja muistellen meidän vuosiamme. On kuitenkin hienoa nähdä, että luomamme perinteet jatkuvat, Ilola kiittää.

Nelli Spännäri

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: