OP Lounaismaa teki vakaan tuloksen – Salossa asuntokaupassa näkyy jo varovaista piristymistä

OP Lounaismaan toimitusjohtaja Jouni Hautala kertoo korkotason vaikuttavan vahvasti pankkien tuloksiin.

OP Lounaismaa teki viime vuonna 30,6 miljoonan euron liikevoiton ennen veroja. Pankin vakavaraisuus pysyi erittäin vahvana ja nousi 39,9 prosenttiin.

Asiakasvarat kasvoivat vuoden aikana 6,5 prosenttia ja olivat vuoden lopussa yhteensä 2,54 miljardia euroa. Omistaja-asiakkaita OP Lounaismaalla on jo yli 52 500.

Toimitusjohtaja Jouni Hautalan mukaan pankin tulos pysyi vakaana, vaikka toimintaympäristöä ovat viime vuosina varjostaneet poikkeuksellisen monet epävarmuustekijät.

– Vakaa tulos ja vahva vakavaraisuus luovat turvaa asiakkaillemme ja mahdollistavat pankin ja toimialueen pitkäjänteisen kehittämisen myös epävarmassa taloustilanteessa, Hautala sanoi.

Hänen mukaansa korkotaso vaikuttaa suoraan paitsi pankin tuloksentekokykyyn myös siihen, uskaltavatko kuluttajat tehdä isoja päätöksiä ja yritykset investoida.

– Meillä on täysi valmius vastata siihen, jos patoutunut kysyntä alkaa purkautua. Sekä henkilöasiakas- että yrityspuolella on nähtävissä, että tarpeita on, mutta epävarmuus siirtää päätöksiä eteenpäin.

Hautalan mukaan viime vuosia on leimannut poikkeuksellisen pitkä epävarmuuden jakso.

– En muista tällaisia aikoja koskaan. On tullut korona, Venäjän hyökkäyssota, korkea inflaatio ja sen jälkeen vielä lisää epävarmuutta maailmalta. Se turhauttaa, kun kasvun odotetaan aina olevan aivan nurkan takana, mutta sitten tulee taas jokin uusi ilmiö, joka syö sen mahdollisuuden.

Asuntomarkkinoilla näkyy pankin mukaan varovaista elpymistä. Valtakunnallisesti asuntokauppa piristyi viime vuonna edellisvuoteen verrattuna, ja samaa kehitystä on havaittu myös pankin toimialueella.

Varatoimitusjohtaja Jukka Tuomisen mukaan asuntolainojen uusmyynti kasvoi viime vuonna 8,1 prosenttia, vaikka lainahakemuksia tuli hieman aiempaa vähemmän.

– Helposti syntyy mielikuva, ettei täällä tehdä asuntokauppaa lainkaan, mutta se ei vastaa todellisuutta. Kauppaa käydään kyllä, vaikka huippuvuosien tasolla ei olla, Tuominen sanoi.

Hänen mukaansa pankki rahoitti viime vuonna Salossa asuntokauppaa yli 20 miljoonalla eurolla.

OP Kodin myyntijohtaja Jarkko Nikander kuvasi Salon markkinaa varovaisesti piristyväksi.

– Jos puhutaan siitä, että asuntojen hinnat olisivat Salossa romahtaneet, niin ei ole. Hyväkuntoiset ja oikein hinnoitellut kohteet liikkuvat edelleen, Nikander sanoi.

Hänen mukaansa ostajia on ollut viime viikkoina jälleen liikkeellä.

– Tarve ei ihmisiltä mihinkään poistu. Nyt harkitaan ehkä enemmän kuin muutama vuosi sitten, mutta ei sekään ole välttämättä huono asia.

Nikanderin mukaan Salon kerrostalo-, rivitalo- ja omakotitalokaupassa on viime vuosina tehty kauppaa kohtuullisesti, vaikka rakentaminen on edelleen hiljaista ja kuluttajien luottamus matalalla.

Pankin mukaan myös säästäminen ja sijoittaminen jatkoivat vahvaa kasvua.

Jukka Tuomisen mukaan säästämisestä on tullut yhä useammalle pysyvä tapa, ja erityisesti nuoremmissa ikäryhmissä kiinnostus on lisääntynyt.

– Säästäminen kiinnostaa tällä hetkellä selvästi myös nuoria. Se näkyy meidän luvuissamme hyvin, hän sanoi.

Yritysasiakasliiketoiminnan pankinjohtajan Lauri Kaivosen mukaan yritysrahoituksessa kehitys oli viime vuonna vahvaa. Nostettujen yritysluottojen määrä kasvoi lähes 16 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

– Me haluamme olla pk-yritysten kumppani kasvussa. Näemme, että pk-yritysten rooli sekä Suomen talouskasvussa että oman toimialueen kehityksessä on aivan olennainen, Kaivonen sanoi.

Kaivosen mukaan pankki on keventänyt yritysrahoituksen luottopolitiikkaa, jotta yritysten hankkeita pystytään rahoittamaan aiempaa joustavammin.

– Monilla yrityksillä menee tällä alueella edelleen hyvin. Nyt toivoisi ennen kaikkea rohkeutta mennä eteenpäin.

Paikallisesti Kaivonen näkee Salossa myös myönteisiä merkkejä. Jo tiedossa olevien hankkeiden uskotaan vaikuttavan kuluvan vuoden aikana alueen vireeseen, ja myös tulevat asuntomessut herättävät jo liikehdintää.

Asuntomessujen vaikutukset eivät vielä näy suurina lukuina, mutta ensimerkkejä on jo olemassa.

– Kevään aikana varmaan alkaa näkyä enemmänkin. On jo kirjoitettu puoltavia lausuntoja tontinhakijoille, joten kyllä siellä liikehdintää on, Jukka Tuominen kertoo.

Pankki korosti infossaan myös turvallisen pankkiasioinnin merkitystä. Riskienhallinta- ja compliance-johtaja Kirsi Makkosen mukaan digitaalinen turvallisuus on pankille tärkeä asia.

– Jokainen meistä on itse paras omien varojensa vartija. Turvallisen pankkiasioinnin tietoisuus, ymmärrys ja toteutus korostuvat koko ajan enemmän, Makkonen sanoi.

OP Lounaismaa on järjestänyt alueellaan tietoiskuja ja asiakastilaisuuksia turvallisesta verkkoasioinnista. Viime vuonna opastuksiin osallistui yli 700 asiakasta, ja pankki teki kouluvierailuja yli 2 600 oppilaalle. Keväällä vastaavia verkkohuijauksiin liittyviä teemailtoja on tulossa myös Forssaan ja Saloon.

OP Lounaismaa tekee vuosittain merkittävää vastuullisuustyöstä.

Viime vuonna pankin tuella järjestyi sadalle 15–17-vuotiaalle nuorelle kesätyökokemus yhdistysten kautta. Lisäksi pankki oli mukana yli 40 tapahtumassa ja tuki laajasti alueen harrastus- ja yhdistystoimintaa.

OP Lounaismaan ja Jokiläänin Osuuspankin yhdistymissuunnitelmat etenevät huhtikuussa kummankin pankin edustajiston kokoukseen.

OP Kodin myyntijohtaja Jarkko Nikander, varatoimitusjohtaja Jukka Tuominen, riskienhallinta- ja compliance-johtaja Kirsi Makkonen, toimitusjohtaja Jouni Hautala ja yritysasiakasliiketoiminnan pankinjohtaja Lauri Kaivonen kertoivat OP Lounaismaan viime vuoden hyvästä tuloksesta.

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: