
Salossa viikonloppuna järjestettäville herättäjäjuhlille odotetaan yli 20 000 vierasta.
Juhlat näkyvät ja kuuluvat erityisesti Sauli Niinistön Urheilupuistossa, mutta myös eri puolilla kaupunkia järjestettävissä oheistapahtumissa.
Puhujiksi saapuu useita kirkossa ja yhteiskunnassa vaikuttavia kiinnostavia henkilöitä. Muun muassa piispa Mari Leppänen pitää juhlilla raamattutunnin ja presidentti Sauli Niinistö on mukana päiväseuroissa.
Lauantain alkuillasta Uskelan kirkossa järjestetään Sateenkaariseurat, joka kerää rahaa Herättäjä-Yhdistyksen nuorisotoiminnalle.
Sateenkaariseurojen ajatus on, että sinne jokainen voi tulla sellaisena kuin on ja tilaisuudessa keskitytään siihen, että käytetty kieli on sukupuolineutraalia ja hyväksyvää.
Sateenkaariseuroissa puhujana toimii muun muassa viestintäasiantuntija Patrick Tiainen, jolla on itsellään moninainen matka suhteessa uskonnon ja oman identiteetin kanssa.
Salolaislähtöinen ohjaaja Rami Laaksonen on tehnyt dokumenttinäytelmän Tiaisen elämästä. “Taivaan ja helvetin väliltä” esitetään Kulttuuritila Näkkärissä lauantaina kello 14.
Tiainen muistaa puhuneensa ensimmäistä kertaa tunteistaan poikia kohtaan rippileirillä.
– Silloin korostin suojakeinona, että minulla on tunteita poikia ja tyttöjä kohtaan. Vaikka jälkimmäinen oli valhe. Nuoriso-ohjaaja ohjasi minut terapeutin luo, joka kannatti eheytyshoitoja ja siitä alkoi vaikea matka. Olen usein sanonut, että rippileirillä minulla alkoi kaksi suhdetta; suhde Jumalaan ja suhde pois itseni luota, hän kuvaa.
Tiainen on ollut tuosta hetkestä asti aktiivinen seurakunnan jäsen, mutta hänen suhtautumisensa uskontoon on muuttunut vuosien varrella. Hän on opiskellut pastoriksi Keniassa ja perusti kotikaupunkiinsa Kokkolaan suomalaisen Word of faith -seurakunnan vuonna 2014. Seurakunta edustaa karismaattista kristillisyyttä, jossa Jumalan ylistys on isossa osassa.
Tiainen saarnasi vuosiensa aikana paljon, jopa Taivas TV7 -kanavalla, jolla hän piti myös omaa videoblogia. Hän uskoi pitkään, että hän voi eheytyä homoseksuaalisuudestaan, ja hänelle hoettiin, että se johtuu vaillinaisesta isäsuhteesta, jolle hän hakee kompensaatiota.
– Minulle sanottiin usein, että Jumala rakastaa sinua, mutta… Ongelma oli seksuaalisuuteni, josta minun haluttiin parantuvan. Kävin läpi monenlaisia eheytyshoitoja, jopa Australiassa, jossa homoseksuaalisuutta pyrittiin manaamaan ulos. Luulin tulevani ehjäksi, mutta todellisuudessa minä hajosin, Tiainen muistelee.
Alun perin Tiaiselle uskoteltiin, että homoseksuaalisuus ei ole oikea asia, vaan ihminen, joka luulee olevansa homo, on oikeasti rikki.
Monet hänen tuttunsa eheytysleireiltä ovat valitettavasti lähteneet oman käden kautta. Lopulta vuonna 2017 Tiaisen oli myönnettävä asiat itselleen – hän haki avioeron vaimostaan, tuli ulos kaapista ja erosi Word of faith -seurakunnan johtajuudesta.
Sen jälkeen hän on kouluttautunut hätäkeskuspäivystäjäksi ja opiskellut lyhytterapeutiksi, sillä halu auttaa ihmisiä tulee häneltä luonnostaan. Hän on myös työstänyt eheytyshoidoista tullutta traumaa ja rakentanut maailmankuvansa uudelleen.
– Olen päässyt käsittelemään asiaa terapiassa, mutta edelleen välillä minulla nousee mieleen ajatuksia, jotka ovat saaneet alkunsa vääristä uskomuksista. Se, että ihmiselle uskotellaan, että jokin osa hänessä ei ole totta, jättää karuja jälkiä.
Patrick on pitänyt myös “Matkantekoa” -blogia, jossa käsittelee muuttunutta suhdettaan uskontoon. Myöhemmin hän kirjoitti kirjan, jossa hänen ja muiden uskonnolliset traumat tulevat kerrotuiksi. Kirja kantaa nimeä “Taivaan ja helvetin väliltä.”
Herättäjä-Yhdistyksen hän kokee turvalliseksi ja hyväksyväksi. Tiaisen oma suhtautuminen uskoon on myös muuttunut.
– Olen ymmärtänyt, etten voi tietää kaikkea, eikä minun tarvitsekaan. Me ihmiset emme myöskään ole mustavalkoisia, eikä meitä voi laittaa yhteen selkeään laatikkoon. Meillä on monia puolia, hän toteaa.
Hänestä kirkon tarvitsee sanojen lisäksi tehdä suoraa toimintaa – sitä hän on onneksi viime aikoina nähnyt. Esimerkkinä on piispainkokouksen julkilausuma kahden avioliiton mallin hyväksymisestä.
Herättäjäjuhlilta hän toivoo erilaisten ihmisten kohtaamisia ja keskusteluja, jotka laajentavat ja vahvistavat armollisuutta, jota usko edustaa. Sateenkaarimessussa Jumalan rakkaus sanotaan ilman muttia.
Elävän ihmisen tarina
Vuonna 2023 Tiainen koki olevansa hyvässä paikassa itsensä kanssa. Kun hän kävi puhumassa Tallinnassa Baltic Pridessa uskonnon ja sateenkaarevuuden yhteydestä, hänen kimppuunsa hyökkäsi mies puukon kanssa. Tiainen ei muista tapahtuneesta paljoa.
– Se horjutti turvallisuuden tunnetta. Tapahtuman yhteydessä minulle tuli ajatus: nyt ei saa antaa vihan voittaa. Se on ajatus, joka on edelleen tärkeä.
Muutama kuukausi ennen iskua Turussa esitettiin Tiaisen elämästä kertova dokumenttinäytelmä “Taivaan ja helvetin väliltä”.
Näytelmän käsikirjoituksesta ja ohjauksesta on vastannut Rami Laaksonen. Hän alkoi työstää näytelmää syksyllä 2022. Laaksoselle oli selvää, että hän haluaa tehdä näytelmän Tiaisesta.
– Patrick pomppasi somessa vastaan samoihin aikoihin, kun esiintyi TV7, niin paljon, että sitä en voinut välttää. Kiihko oli tietty karismaattisten uskontokuntien dokumenteista tuttua, mutta ei koskaan niin nuoren ihmisen suusta. Siitä jäi kuitenkin aina fiilis, että jotain asiaa ei sanota ääneen, mutta nyt toki tiedämme mikä se asia on, Laaksonen sanoo.

Hän ja Tiainen ovat samanikäisiä, mikä myös oli kiinnostavaa. Kun Tiaisen seksuaalisuus tuli ilmi, Laaksonen tiesi heti, että hän haluaa tehdä Tiaisen elämästä näytelmän, mutta se jäi odottamaan aikaansa. Se tuli vuonna 2022.
– Kun edessä oli teatteri-ilmaisun ohjaajan opinnäytetyön vaihe, tiesin, että nyt on aika. En kuitenkaan halua ajatella tätä opinnäytetyönä, sillä tämä on niin paljon enemmän.
Toisen ihmisen elämän käsittely oli Laaksosesta jännittävää, mutta tarina sisältää niin tärkeitä teemoja, että se ansaitsee tulla kerrotuksi.
– Teemana näytelmässä on rakkaus, yksinäisyyden kokemus ja hyväksytyksi tuleminen. Ne ovat universaaleja asioita, joita jokainen ihminen kokee.
Tiaisen taustahaastattelu tapahtui tämän kodissa Naantalissa, joka tuntui luontevalta. Keskusteluun meni kolme tuntia.
– Litteroin keskustelun sanatarkasti, sillä halusin olla mahdollisimman uskollinen Patrickin tyylille puhua ja olla, Laaksonen muistelee.
Siinä hän ilmeisesti onnistui, sillä Tiainen hämmästyi, kun pääsi näkemään lopputuloksen ennen esityksiä.
– Oli hämmästyttävää, kuinka hyvin tapani saarnata oli tuotu näytelmään. Tunnistin sieltä elämäni, vaikka sitä toki oli dramatisoitu. Välillä unohduin muistelemaan kyseisiä hetkiä istuessani katsomossa, Tiainen myöntää. Hän on ollut jokaisen näytöksen katsomossa ja aikoo tehdä niin myös lauantaina.
Laaksonen kokee näytelmän merkitykselliseksi.
– Ei haittaisi, vaikka en tekisi enää teatteria, kun olen saanut tehdä tämän.
Lisää herättäjäjuhlien ohjelmaa löydät osoitteessa: herättäjäjuhlat.fi
muokkaus 3.7. klo 10.52: kirjoitusasut muutettu körttiohjeen mukaisesti
Nelli Spännäri




