Taitajat-kisoista voi avautua koulupaikka

Joshua Luojukoski, Carl Korpi-Seppälä, Aarni Junkkala ja Veikka Helbom jännittävät semifinaalin tuloksia.
Joshua Luojukoski, Carl Korpi-Seppälä, Aarni Junkkala ja Veikka Helbom jännittävät semifinaalin tuloksia.

Salon seudun ammattiopistossa alkoi marraskuussa kova rakentaminen, kun koululla valmistauduttiin Taitajat 2026 -kilpailun pintakäsittelyalan semifinaaliin. Ammattiopistolla ei ollut lajiin omia osallistujia, mutta se toimi kilpailun toisena semifinaalijärjestäjänä. Samalla viikolla toiset semifinaalit järjestettiin Jyväskylässä.
–Tässä kilpailussa on kiertävä systeemi kilpailupaikkojen suhteen. Ilmoitimme kouluna kiinnostuksemme semifinaalien isännöintiin, ja tänä vuonna se onnistui, iloitsee pintakäsittelyalan opettaja Emmi-Sisko Virtanen.

Hänen mukaansa kilpailutilojen rakentaminen on ollut opiskelijoille erinomainen oppimiskokemus, sillä opittua on päässyt toteuttamaan käytännössä. Yhteistyötä tehtiin yli koulutusalarajojen.
–Kovasti olemme painaneet hommia, jotta tämä saatiin valmiiksi. Vapaaehtoiset opiskelijat ovat tehneet tarvittaessa pitkiä päiviä, ja kaikilla on ollut yhteinen halu viedä projekti maaliin, Virtanen kiittää.

Kilpailutiloja rakennettiin yhteensä 13, jotta osallistujat pystyivät suorittamaan kolmiosaisen semifinaalitehtävän.
–Tämä on ollut hyvä kokemus, ja toivon, että ensi vuonna se herättää kiinnostusta myös meidän opiskelijoissamme lähteä kisaamaan, Virtanen sanoo.

Tieto- ja viestintätekniikan opiskelijoista löytyi osallistujia sen sijaan Taitajat-kisan peliohjelmoinnin semifinaaleihin. He kisasivat 29. tammikuuta – pari päivää jutusteluhetken jälkeen.
Toisen vuoden opiskelijat Carl Korpi-Seppälä ja Joshua Luojukoski osallistuvat kilpailuun parina.
–Olemme olleet ala-asteelta asti kavereita ja tunnemme toisemme hyvin, joten yhdessä tekeminen on luonnollista. Tunteminen auttaa kommunikaatiossa, Luojukoski kertoo.

Veikka Helbom löysi parinsa koulun kautta. He ovat kolmannen vuoden opiskelijoita ja lähellä valmistumista, joten heillä on selkeä tavoite:
–Kun pääsee finaaliin, voi hakea korkeakouluun Taitaja -väylän kautta ja saada paikan ilman pääsykokeita. Viime vuonna kaikki tämän alan finalistit saivat jatko-opiskelupaikan Turun ammattikorkeakoulusta, Helbum tietää.

Peliohjelmoinnin semifinaalit toteutettiin etäyhteydellä omalta koululta käsin. Tehtävänä oli luoda pelidemo, jota voi kokeilla. Järjestäjät antavat tehtävälle tarkat raamit, joiden puitteissa peli täytyy toteuttaa.

Arviointi perustuu tehtävänannon noudattamiseen ja dokumentaation laatuun.
–Dokumentaatio tarkoittaa, että tekijä kirjaa ylös, miten peli on rakennettu. Käytännössä ulkopuolisen olisi mahdollista luoda identtinen peli lukemalla dokumentaation, selittää opiskelijoita ohjaava opettaja Aarni Junkkala.

Luojukoski on valmistautunut kisoihin tutustumalla aiempiin kilpailudokumentaatioihin.
–Vaikka osallistumme parina, harjoittelu on kuitenkin yksilöllistä, Helbom paljastaa.

Osallistujilla on selkeät tavoitteet ja ymmärrys siitä, että osallistuminen voi avata ovia tulevaisuuden työpaikkoihin.
–Finaalissa kilpailijoita seuraavat korkeakoulut ja eri alojen työnantajat, Junkkala kertoo. Hänellä on tämän vuoden joukkueeseen täysi luotto – ja vahva tsemppi päällä.

Finalistit selviävät 12. helmikuuta, ja finaalit käydään toukokuussa Tuusulassa.

Nelli Spännäri

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: