I love me -messut yhdisti hyvinvoinnista kiinnostuneet

Helsinkiläinen naistrio, Taina, Julia ja Päivi ovat käyneet I love me -messuilla useampana vuotena.

– Näitä messuja on järjestetty jo 10-15 vuotta, mutta aikaisemmin ne kulkivat nimellä Kauneus ja terveys.

– Tämä nykyinen nimi tuli käyttöön muutama vuosi sitten, ja on mielestäni ihan syvältä!

Helsinkiläinen naistrio, Taina, Julia ja Päivi tulevat kuitenkin nimipohdinnoissaan siihen tulokseen, että nykyisellä nimellä on tarkoitus kosiskella myös nuorempia messukävijöitä. Naiset ovat käyneet näillä messuilla useampana vuotena, joten heillä on perspektiiviä ja vertailupohjaa.

Särkisalolaisen Saaren Taika -merkin osasto oli suosittu ja ruuhkainen.

– Aikaisemmin ohjelmassa oli hulppeita muotinäytöksiä ja tähtijuontajia, niitä kaipaamme. Näytteilleasettajien runsas ja monipuolinen tarjonta on kuitenkin ilahduttavaa – täällä on jokaiselle jotakin. Messuja voidaan myös ajatella vastaiskuna laajenevaan verkkokauppaan. Ihmiset haluavat katsella ja kosketella tuotteita, saada henkilökohtaista palvelua ja mahdollisuuden keskustella ja kysellä. On myös tosi hienoa, että täällä on vastuullisuus niin vahvasti esillä, muun muassa muodin kiertotalousalueella.

– Myös kauneudenhoito on hyvinvointia, lisää Taina vielä viisaasti keskustelun päätteeksi.

Varsin suositusta tapahtumasta oli kyse, sillä kolmen päivän aikana kävijöitä oli 56 200. Tämä aiheutti luonnollisesti ajoittaisia ruuhkia ja jonoja osastoille, mutta käytävillä pääsi kuitenkin etenemään eikä tungos yltänyt ihan ahdistaviin mittoihin. Messuille oli mahdollista osallistua monin tavoin: suurin osa varmaankin kierteli osastoja sekä katseli ja kuunteli useammalla esiintymislavalla olleita luentoja ja keskustelutilaisuuksia. Hyvinkin aktiivista menoa oli kuitenkin myös tarjolla: I love jooga -alueella oli pilatesta, barrea ja erilaista joogaa.

Luonnon kosmetiikka, niin kotimainen kuin ulkomainenkin, oli messuilla erinomaisesti edustettuna. Särkisalolaisen Saaren Taika -merkin osasto oli niin suosittu ja ruuhkainen ettei lähelle päässyt lainkaan. Erittäin positiivista siinä mielessä, että kiinnostusta oli ja kauppa varmasti kävi, mutta harmillisesti haastattelua ei päässyt tekemään.

”Villin minimalistista ihonhoitoa” julisti kiinnostava slogan. Kun on vuosikausia lätkyttänyt emulsiota, kasvovettä, hoitonestettä, seerumia ja erilaisia voiteita naamalleen kyllästymiseen asti, niin herättihän tuo huomiota. Etenkin kun Aiva-tuotemerkkiä myydään Salon verkkoapteekissa ja Halikon apteekissa, josta Terhi Heikkilä oli messuosastolla kertomassa tuotteesta.

– Kyseessä on melko uusi suomalainen brändi, sertifioitua luonnonkosmetiikkaa. Aiva toimii täysin eri periaatteella kuin vaikkapa paljon puhuttu korealainen ihonhoitorutiini, jossa on jopa kymmenen vaihetta. Tuotteita on vain kaksi: hoitoöljy ja -voide. Pakkaukset ovat kierrätettäviä ja tuotteet lähes tuoksuttomia.

Kuulosti juurikin passelilta laiskistuvalle ihonhoitajalle!

Kuljitpa missä tahansa suomalaisessa kaupungissa tai kauppakeskuksessa, niin samat ketjuliikkeet ja samat vaatteet on myynnissä joka paikassa. Messuilla oli tarjolla runsaasti suomalaisia vaatebrändejä, joista ei ennestään oltu kuuna päivänä kuultukaan, esimerkiksi ihastuttavia takkeja ja mekkoja valmistava Ruusa Design.

Kotimaisen Ruusa Designin tuotteet herättivät ihastusta.

– Käytämme suomalaista lampaanvillaa ja vaatteiden värit pohjautuvat värianalyysiin. Villat kerätään ympäri Suomea, Hiirolassa Mikkelissä on kehräämö, Hämeenlinnassa kudotaan kankaat ja Kuopiossa ommellaan vaatteeksi. Pellavamallistomme julkistettiin ensimmäisen kerran tämän vuoden keväällä, kertoo Anu Kettunen, joka on yrityksen suunnittelijan ja perustajan Nina Lahtisen sisar.

Messujen I’m Gorgeous Upea minä -muotinäytös oli varsin erilainen verrattuna tavanomaisiin muotinäytöksiin. Niin sanottuja tavallisia ihmisiä on ennenkin käytetty mannekiineina, mutta tämän näytöksen eri ikäisillä ja -kokoisilla malleilla oli kaikilla oma tarinansa, ja joillakin varsin traaginenkin. Yksi mannekiineista tuli lavalle pitkätukkaisena, mutta heitti peruukin melkein saman tien pois ja oli kaljupäisenä ehkä vieläkin upeampi!

Elina Koskinen

Jaa uutinen:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

Samasta kategoriasta: