
Salolainen Meeri Vuorinen ei muistele joulukuista lauhaa säätä. Hänen päivänsä kirkastuivat joulukuussa, kun Pin up -sisko 2025 -kilpailun kultainen pokaali laskettiin hänen käsivarsilleen. Kilpailu järjestettiin koko perheen harrasteajoneuvotapahtuma Big Wheelsin talvisessa The Winter Showssa Jyväskylässä.
Seitsemässä vuodessa Vuorinen on sukeltanut burleskin kautta pin up -maailman valokeilaan.
Pin up on kuvaustyyli, jonka juuret ulottuvat 1940–50-lukujen amerikkalaiseen estetiikkaan. Pin upissa Vuorinen ei esiinny omalla nimellään, vaan alter egollaan Siivetön Sinisiipi.
–Siivetön Sinisiipi syntyi salolaista burleski-show’ta varten. Hän on elegantti ja hienostunut nainen, ehkä astetta parempi versio itsestäni, Vuorinen kuvailee.
Yleisesti pin up -tyyliin kuuluvat naiselliset vaatteet ja joskus mutkikkaat kampaukset, mutta sen ytimessä hehkuu lämpö.
–Pin up -kuvia lähetettiin aikanaan rintamalle muistuttamaan sotilaita siitä, että kotona on joku, joka häntä odottaa, Vuorinen tiivistää.
Parisuhde liittyy myös Vuorisen harrastukseen, sillä kiinnostus burleskiin ja pin upiin on pariskunnan yhteinen:
–Yhdessä harrastaessamme minä kehityn mallina ja puolisoni Timo kuvaajana, Vuorinen kertoo.
Harjoittelu vaatii tilaa ja rauhaa.
–Musiikki on tärkein inspiraationi. Poseerauksia treenaan peilin edessä. Riittää, kun malli osaa viisi poseerausta, jotka tulevat sormia napsauttamalla. Ja ryhti! Ryhti lähtee ojennetuista nilkoista asti, Vuorinen neuvoo.
–Timo on aina sanonut, että sädehdin lavalla. Toki voi olla, että hän katsoo minua vaaleanpunaisten lasien läpi, Vuorinen nauraa ja muistuttaa, että esiintymisessä – oli kyse burleskista tai valokuvasta – tarvitaan heittäytymiskykyä, mutta kaiken lähtökohta on oman kehon hyväksyminen.
Älä koskaan hauku itseäsi! Naisen kroppa muuttuu koko ajan. Itsensä hyväksyminen on jatkuva prosessi. Kaikki kolhut ja vaikeudet, joita kohtaamme, muuttavat kehonkuvaamme. Opettele rakastamaan itseäsi aina uudelleen. Ja vaatteilla saa paljon aikaan, Vuorinen vinkkaa.
Ensisijaisesti Vuorinen suosii mukavia, näyttäviä vaatteita, joita ei välttämättä löydy tavallisimmista vaatekaupoista.
–Ei ainakaan ennen kuin 50-luku tulee jälleen muotiin, hän lisää hymyssä suin.
Tämän vuoden Pin up -siskojen teemana oli Old Hollywood, vahvojen naistähtien kulta-aika.
–Tykkään, että nainen ei ole elokuvassa vain miesten katseen alainen tytönhempukka, vaan hänessä on luonnetta ja älykästä eleganssia, Vuorinen kuvailee. Tätä ajatusta noudattaen hän pukeutui kilpailussa leningin sijasta housupukuun.
–Kuten Marlene Dietrichin kerrotaan sanoneen: käytän housuja, koska ne ovat mukavat, ei siksi, että ne hämmästyttävät ihmisiä, Vuorinen siteeraa ja myöntää haluavansa luoda oman tyylinsä pienillä twisteillä:
–Aina mietin, miten voisin olla vähän erilainen kuin muut. Jokaisella on oma käsitys siitä, mikä on oikea tapa toteuttaa pin upia tai burleskia. Toisaalta kaiken mitä teen, teen täydellä sydämellä – oli kyse asiakaspalvelusta, perheenäidin roolista, mallin työstä tai burleskiesityksestä.
–Kyllä tämä on tapa ilahduttaa paitsi itseä, myös muita. Olen huomannut, että ihmiset usein ilahtuvat punaisiksi maalatuista huulista. Siitä tulee lämmin tunne – ja kyllä minä kannan itseni arvokkaammin, Vuorinen summaa.
Jonna Hellberg-Pitkänen






